Nowoczesny Dom Pomocy Społecznej powstanie na Pojezierzu Dobiegniewskim. Bez barier i komfortowo

2024-07-31 14:43

Dom Pomocy Społecznej o podwyższonym standardzie powstanie w miejscowości Kolsk na Pojezierzu Dobiegniewskim. To projekt pracowni Gorscy Architekci. Jest to obiekt przeznaczony dla około 130 osób. Znajdzie się tu także dwanaście dwupokojowych mieszkań wspomaganych. Ponadto na tyłach budynku przygotowany zostanie plac wypoczynkowy, zapewniający kontakt z zielenią.

Z czego budować dom? Szkoła Budowania 24.04.24

Spis treści

  1. Budowa DPS o podwyższonym standardzie w Kolsku
  2. Poszczególne części budynku DPS w Kolsku
  3. Brak barier architektonicznych w DPS-ie 
  4. Mieszkania wspomagane w DPS w Kolsku

Budowa DPS o podwyższonym standardzie w Kolsku

Kolsk to wieś na Pojezierzu Dobiegniewskim w województwie Zachodniopomorskim. Powstanie tam nowoczesny Dom Pomocy Społecznej - jest już pozwolenie na budowę a oddanie inwestycji do użytku planowane jest na 2027 r. Jest to obiekt o podwyższonym standardzie, który przeznaczony będzie dla około 130 osób. Będzie domem dla osób wymagających w różnym stopniu opieki i pomocy. Oprócz przestrzeni współdzielonej, powstanie w nim też dwanaście niezależnych mieszkań wspomaganych. Mieszkania treningowe i wspomagane nie mogą wyglądać dowolnie - ich standardy wynikają z rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej 23 lipca 2023 roku - ale tu ma być jeszcze lepiej. W 2003 roku nastąpiła też zmiana nazewnictwa - nie są to już mieszkania chronione tylko dwa nowe typy - treningowe i wspomagane. Z kolei Domy Pomocy Społecznej to następcy Domów Opieki. Świadczą one usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Zezwolenie na prowadzenie "DPS-u" wydaje wojewoda.

Poszczególne części budynku DPS w Kolsku

W trzykondygnacyjnym obiekcie Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Kolsku o całkowitej powierzchni 3600 m2. będzie około dwieście pomieszczeń o zróżnicowanych przeznaczeniach. W budynku przewidziano:

  • jedno,
  • dwu-
  • i trzyosobowe pokoje,
  • pracownie warsztatowe,
  • sale terapeutyczne,
  • kuchnie,
  • jadalnie,
  • a także pomieszczenia techniczne i magazynowe.

Ponadto, w ramach zagospodarowania terenu, na tyłach budynku przygotowany zostanie plac wypoczynkowy, zapewniający kontakt z zielenią.

Czytaj też:

Obiekt miał być zaprojektowany w sposób możliwie przyjazny pensjonariuszom, a zapewniający komfort pracy pracownikom obiektu. Z racji doświadczenia w prowadzeniu tego typu placówek, inwestor oczekiwał przede wszystkim funkcjonalnie zaprojektowanego budynku z szeregiem pomieszczeń dopasowanych do funkcji, jakie znajdą się w obiekcie oraz doskonale przemyślanej komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Architektura miała zakładać nowoczesną formę - zdecydowaliśmy się na jasną elewację i akcenty drewniane wokół okien oraz fragmenty przeszkleń z dyli szklanych. Wnętrza będą natomiast funkcjonalne i jasne, umożliwiające łatwe utrzymanie czystości.

- mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci.

Brak barier architektonicznych w DPS-ie 

Jednym z głównych założeń było również, aby cały budynek wraz z zagospodarowaniem terenu był zaprojektowany bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. W oparciu o obowiązujące normy i przepisy dla tego typu obiektów, zaprojektowane zostały pokoje o powiększonym, niestandardowym metrażu oraz znacznie, w stosunku do podobnych obiektów, szersze korytarze. Ponadto, budynek zostanie wyposażony w pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, a także system kamer i kontroli dostępu, umożliwiający skuteczniejszą opiekę.

Czytaj też:

Mieszkania wspomagane w DPS w Kolsku

Oprócz domu pomocy społecznej powstanie tu także dwanaście dwupokojowych mieszkań wspomaganych, z częściami wspólnymi i aneksami kuchennymi, co zapewni komfortowe warunki życia przy wsparciu wykwalifikowanego personelu.

Źródło: Dom Pomocy Społecznej o podwyższonym standardzie. Bez barier i komfortowo.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.